Ariston gázkazán hibakódok és lehetséges megoldásuk

Ariston gázkazán hibakódok és lehetséges megoldásuk

Hibakódot jelez az Ariston kazánja? Esetleg teljesen sötét a kijelző? Ebben az útmutatóban megvizsgáljuk a leggyakoribb Ariston kazán hibákat, és azok esetleges megoldását.

2024.05.24 16:18

Ha van gázkazánja, akkor elég valószínű, hogy legalább egyszer az élettartama során találkozik a kijelzőn megjeleníthető hibakódok egyikével.  Az idő megteszi a magáét, a kazán alkatrészei elhasználódnak, némelyik rendszeres cserére is szorul a tartós és üzembiztos működés érdekében.

Szerencsére a leggyakoribb Ariston hibakódok közül sok könnyen orvosolható, de sajnos előfordul, hogy szakember szükséges a probléma pontos megtalálásához és elhárításához.

Ebben a bejegyzésben megvizsgáljuk a legyakrabban előforduló Ariston kazánproblémákat, ahhoz tartozó hibakódokat, s mutatunk néhány lehetséges megoldást a probléma elhárítására.

Korábban léteztek olyan kazánok, amelyek kis LED-ek villogtatásával jelezték a hibát (Például a AS – BS sorozat), ezekre külön nem térünk ki, viszont a hibakódok megoldása a lentebb részletezett lépésekben szintén megoldható.

 

Leggyakoribb Ariston kazán problémák

  1. Alacsony víznyomás – Hibakód: 108

Az alacsony víznyomás a leggyakoribb hiba, mindegy, hogy milyen kazántípusról beszélünk.

Amikor az Ariston kazánban a nyomás túl alacsony, a kazán reteszelt hibával leáll, és a kijelzőn a 108-as hibakód jelenik meg.

Mint már említettem, a nem elégséges víznyomás a legtöbb kazánban előforduló probléma, nem mindig ad okot aggodalomra. Idővel valamennyi rendszer fokozatosan elveszíti a nyomást, és feltöltésre szorul, amit Ön is könnyűszerrel elvégezhet.

Viszont sajnos vannak olyan helyzetek, amikor a nyomás hirtelen és gyorsan esik, ez komolyabb hiba jele lehet, például szivárgás valahol a rendszeren. Ennek feltárához és elhárításához szakemberre lesz szüksége.

Hogyan lehet az alacsony víznyomás problémát megoldani az Ariston kazánon?

Ha a nyomás lecsökkent a rendszerben, az Ariston kazán megjeleníti a 108-as hibakódot, és reteszelve leáll. Ezen esetben az újraindítás sajnos nem megoldás.

Ekkor a rendszert után kell tölteni, növelni kell benne a nyomást, amit viszonylag egyszerűen elvégezhet. Ennek pontos módja eltérő lehet, ezért mindig érdemes a kazán kezelés/telepítési kézikönyvét elolvasni. Nem gond, ha már nincs meg, valamennyi magyarországi forgalomba került készülék kézikönyve megtalálható oldalunkon. Ehhez csak a készüléke pontos típusára kell rákeresni.

A rendszerben lévő nyomást a manométer (nyomásmérő) mutatja, ami a legtöbb esetben a kazán előlapján látható. Amennyiben a mérő 1 bar alatti értéket mutat, akkor a rendszer nyomása túl alacsony. Ideális esetben a rendszernyomás 1,2-1,5 bar között van. Ennél tovább töltést nem szükséges.

Példa egy Ariston kazán nyomásmérőjére

Miután a nyomás elérte a kívánt szintet, a hibakódnak el kell tűnnie. Ha ez mégsem történik meg, akkor indítsa újra a készüléket.

Fontos azonban megjegyezni, hogy csak akkor lesz végleges a megoldás, ha a rendszer tömör. Amennyiben váratlanul és hirtelen keletkezett a probléma és a feltöltés után hamarosan újra előfordul, akkor valószínűleg szivárgás van valahol a rendszerben. Ekkor mindenképpen szakember szükséges, aki felderíti a hiba okát.

 

  1. Sikertelen gyújtás - Hibakód: SP1 vagy SP2

Az Ariston kazánoknál a „Sikertelen gyújtás - Hibakód: SP1 vagy SP2” hiba több okra is visszavezethető, melynek elhárítása legtöbb esetben szakember feladata,

Sikertelen gyújtás okai a következők lehetnek:

  • Hibás gyújtóvezeték vagy gyújtóelektróda
  • Dugulás van a levegőellátás valamely pontján
  • Hibás/elkoszolódott égő
  • Hibás gyújtótrafó
  • Nincs- vagy nem elégséges gáznyomás
  • Dugulás a gázellátás valamely pontján
  • Végső esetben elektronikai hiba

Ahogy látható, a legtöbb esetben képzett szakember szükséges a hiba okának pontos feltárásához és elhárításához.

Mégis mit tehet, ha Ariston kazánja gyújtás hibát jelez?

Ha az Ariston kazánja gyújtási hibakódot jelenít meg, akkor először érdemes ellenőrizni, hogy a kazánnyomás a normál tartományon belül van-e, és hogy a termosztát működőképes-e.

Azon helyeken, ahol a gázóra elött nyomásszabályozó is van, érdemes ellenőrizni. Valamennyi típuson van egy gyorszár, ami a nyomás csökkenésére leold, és csak kézzel lehet visszaállítani. Ezt mindenképpen még érdemes ellenőrizni. A nyitáskor egy „szisszenő” hangot lehet hallani.

Példa két EKB nyomásszabályozóra, az elsőnél a jelölt részen húzni, másodiknál nyomni kell

  1. Nincs lángérzékelés – Hibakód: 501

Valamennyi kazán már elektronikus lángfigyeléssel van ellátva. Ez azt jelenti, hogy az Ariston kazán indítási fázisban elektronikusan figyeli, hogy a lángkép létrejött-e amikor fűtés vagy melegvíz igény jelentkezik.

Bizonyos körülmények között a láng kialudhat, vagy ami gyakoribb, nem is érzékeli a készülék. Ez reteszelt hibával történő leálláshoz vezet, ami azt jelenti, hogy az Ariston kazán nem fog működni.

Régebbi készülékeknél még lehetet a kazán burkolatán keresztül ellenőrizni, hogy létre jön-e a láng, viszont a modern kondenzációs készüléknél ez a legtöbb esetben már nem lehetséges, csak egy lehangoló hibakód fogad a kazán kijelzőjén.

A lángérzékelés hibának számos oka lehet:

  • Túl nagy kémény huzat
  • Hibás ionelektróda
  • Hibás termoelem a régebbi típusoknál
  • Dugulás a gázellátás valamely pontján
  • Dugulás az égéstermék elvezetés valamely pontján
  • Végső esetben elektronikai hiba

Hogyan lehet az 501-es hibát javítani?

Ahogy a fenti leírásból is látszik, ez sajnos nem egy barkácsoló feladat, így mindenképpen kérje szakember segítségét.

 

  1. Vezérlőpanel hiba – Hibakód: 301-307

Az Ariston kazán vezérlőpanelje (angolul PCB) lényegében az „agy”, ahol az összes elektronikai komponens találkozik és megkapja feladatait, biztosítva, hogy minden alkatrész a megfelelő tartományban tudjon működni.

Az Ariston kazánokban számos hibakód jelzi a vezérlőpanel hibáját, a leggyakrabban megjelenített képek a következők:

  • 301
  • 302
  • 303
  • 304
  • 305
  • 306
  • 307

Hogyan lehet a hibás Ariston vezérlőpanelt javítani?

Mivel a vezérlőpanel az Ariston kazán lelke, az ezzel kapcsolatos kérdéseket mindenképpen szakembernek kell megvizsgálni.

Gyakran előfordul, hogy a hiba oka csak egy meglazult kábel csatlakozása, mely gyorsan orvosolható. Ha viszont ténylegesen elektronikai hiba áll fenn (például vízkár vagy túlfeszültség – nyári viharokban mindkettő gyakori), általában az alkatrész cseréje szükséges. A vezérlőpanel javíttatása valamennyi gyártó által ellenjavalt!

 

  1. Ventilátor hiba – Hibakód: 612 – régebben A41

A kazán ventilátora fontos szerepet játszik a folyamatos működésben. Feladata, hogy a keletkezett égésterméket a füstcsövön keresztül távozzanak a kazánból és az otthonából. Így amennyiben a kazán ventilátora meghibásodik, úgy szintén reteszelt hibával leáll a készülék és megjelenik a 612-es hibakód.

Hogyan lehet javítani a hibás ventilátort egy Ariston kazánban

Sajnos ez a hiba sem egy „csináld magad” folyamat, mindenképpen szakemberre kell bízni a megoldást.

Általában a vizsgálat azzal kezdődik, hogy a ventilátor megkapja-e a működéséhez szükséges áramellátást. Ezt egy multiméter segítségével ellenőrzik. Ha ez a hiba, akkor legtöbbször cserélni kell a ventilátort.

Abban az esetben, ha zajosság válik a működés, akkor a legtöbb esetben kopásból adódó probléma lesz. Ez lehet annak is a jele, hogy a kazán öregszik, és szükséges lehet hamarosan a cseréje.

 

  1. Légnyomás kapcsoló – Hibakód: 607-608 – régebben E43

Ez a kazán alkatrész szintén a ventilátorhoz kapcsolódik, melynek feladata a keletkezett füstgáz elvezetése. Amennyiben meghibásodik, az Ariston kazánt úgy tervezték, hogy reteszelt hibával leálljon, hogy a megfelelő biztonságot garantálni tudja.

Ezért a hibás légnyomás kapcsoló egy komoly probléma, mivel ez azt jelenti, hogy a kazán használata nem biztonságos.

A hibás légnyomás-kapcsoló javítása

Mint fentebb említettük, a 607, illetve 608-as hibakód a légnyomás kapcsoló nem megfelelő működésére utal, melyet szakembernek kell megvizsgálnia, szükség esetén cserélnie.

Lehetséges, hogy a kazán vezérlőpaneljához is csatlakozik, mivel ezt a rendkívül fontos biztonsági funkciót a kazán ventilátorával együtt vezérli.

Mielőtt a kazán begyújtana, a légnyomás kapcsoló jelzi az elektronikának, hogy a ventilátor megfelelően működik. Ez döntő fontosságú, mivel az alkatrész légnyomás változást figyel, ami ahhoz szükséges, hogy a keletkezett füstgáz működés közben elvezetésre kerüljön.

Miután a ventilátor működik, a gázszelep működése is engedélyezett, lehetővé téve a gáz bejutását az égőbe, ahol az égés folyamán hőt termelhessen, és a fűtés/melegvíz ellátás megfelelően működjön.

 

Próbáljam-e meg újraindítani az Ariston kazánom?

A probléma megoldása után vissza lehet állítani a készüléket. Ez egy egyszerű folyamat, valamennyi típuson a RESET gomb hosszú nyomásával a készülék újraindítja magát. Azonban mindig javasolt elolvasni a kazán mellé csomagolt kézikönyveket, melyben részletesen le van írva az adott hibakód jelentése, illetve valamennyi, a végfelhasználó által is elvégezhető folyamat.

 

Nincs már meg a leírás?

Életünk nagy részét már a digitális világban éljük, így a legtöbb kézikönyv ugyanúgy megtalálható .pdf formátumban. Oldalunkra igyekeztünk valamennyi Magyarországon forgalomba került Ariston kazán kézikönyveit feltölteni. Ezt a kereső mezőben a kazán pontos típusára rákeresve találhatja meg, vagy kérje kollégánk segítségét. Ide kattintva pedig közvetlen eléri az Ariston alkatrészeket készülékek szerinti bontásban.

 

BONUS: Karbantartás szükséges – Hibakód: 3P9

A hibakód, ami azt jelenti, hogy ideje az Ariston kazánt karbantartani. Nem reteszelt hiba, a működést nem befolyásolja, viszont időszerű a készülék szakemberrel történő szétszerelése és átnézése. Mi is szükséges ilyekor a szakember részéről:

  • eltávolítja a készülékben lévő szennyeződéseket
  • ellenőrzi a tágulási tartály nyomását
  • kitisztítja, átmossa a főégőket
  • kitisztítja a fűtési hőcserélőt, és szükség vízzel átmossa
  • a biztonsági szelepeket kitisztítja
  • a lemezes hőcserélőt is kitisztítja és szükség esetén tisztítja
  • kitisztítja a váltószelepet
  • kondenzációs készülékeknél ellenőrzi a füstgáz összetételét

Mivel a legtöbb hőcserélő tisztítása csak géppel lehetséges, ezért ez a folyamatnak adódhatnak plusz költségei.

Amennyiben Ariston kazán alkatrészre volna mégis szükség, akkor A Fó-Ka Plussz Bt. kínálatában megtalálhatja, igyekszünk valamennyi alkatrészt raktáron is tartani, hogy a lehető leghamarabb újra üzemelhessen a készülék. Amenyiben segítségre volna szüksége, várjuk elérhetőségeink egyikén.

Az Ariston alkatrész pontos beazonosítás érdekében, amennyiben a lenti űrlapot kitölti, kollégánk mihamarabb kiválassza a hogy pontosan mire is van szüksége!