Baxi és Westen kazán E133 hibakód: Okok és esetleges megoldások
A Baxi és Westen készülékek akkor mutatnak E133 hibakódot, ha a gyújtási ciklusban valamilyen hiba történik. A kazán öt alkalommal megpróbál begyújtani, és amennyiben mind az öt kísérlet sikertelen, a kijelzőn megjelenik az E133 hibakód. Ez a hiba többféle okra vezethető vissza, amit mai bejegyzésünkben részletesen áttekintünk. Felhívjuk figyelmét, hogy gyakran szükséges lehet egy szakképzett szerelő segítségére a probléma megoldásához.
Online üzletünkben, a Fó-Ka Plussz Bt.-nél Baxi és Westen kazán alkatrészek széles és rendkívül magas minőségű kínálatával találkozhat, és valamennyi gyakori alkatrészt igyekszünk raktáron is tartani, hiszen mikor máskor állna le egy kazán, mint amikor a legjobban kellene üzemelnie. Amennyiben szeretne biztosra menni azt illetően, hogy a megfelelő alkatrészt választja ki, kérjen segítséget munkatársainktól, akik a lehető leghamarabb igyekeznek válaszolni.
Az E133 hibakód
Amikor a kazán E133 hibakódot jelez, a legelső megoldási javaslat általában a készülék újraindítása a reset gomb megnyomásával vagy az áramtalanítással. Ez egy egyszerű, de gyakran hatékony megoldás. Ha azonban a hiba egyre gyakrabban fordul elő, vagy az újraindítást követően azonnal visszatér, akkor az alábbi okok lehetnek a háttérben:
- A kazán védelme a károsodás ellen.
- Az ingatlanban tartózkodók biztonsága.
Mi okozza a Baxi kazán E133 hibáját?
Az E133 kód akkor jelenik meg, ha a kazán öt gyújtási kísérlete is sikertelen. Ezért a kazán reteszelt hibával leáll, és csak újraindítás után próbálkozik újra. A használati útmutató szerint az E133 magyarázata: „E133: Sikertelen begyújtás (5 kísérlet)”. Az alábbi okok állhatnak a hiba hátterében:
Elégtelen gázellátás: Ha a gázszolgáltató karbantartási vagy hibaelhárítási munkákat végez, előfordulhat, hogy megszakad a gázellátás. Ha van nyomásszabályozó a telek csatlakozásánál, akkor könnyen lehet, hogy ezt is újra kell indítani a rajtuk lévő gombbal, mivel valamennyi egy gyorszárral rendelkezik. Erre mindig van a terméken egy nyíl vagy felirat, hogy mit kell tennünk. Ha nyitáskor hall egy szisszenő hangot akkor elkezdhet bízakodni. GYakran előfordul, hogy ezután még 3-5 alkalommal újra kell indítani a kazánt (amíg oda nem ér a gáz, erősen függ attól, hogy milyen messze is vana nyomásszabályozó).
Példa két EKB nyomásszabályozóra, az elsőnél a jelölt részen húzni, másodiknál nyomni kell
Alacsony fűtési rendszer nyomás: Ha már az ellenőrzésnél tartunk, érdemes a rendszernyomásra is rápillantani. Ha alacsony a nyomás, töltse fel 1,5 barra.
Kondenzátum-elvezetési dugulás: A kondenzációs kazánokban az éves karbantartás hiánya miatt az égés során keletkező szennyeződések eldugíthatják a kondenzátum-elvezetést. Ilyen esetekben a kazán nem tud begyújtani. Ha ezt ellenőrzi, készítsen elő egy edényt, mert a dugulás megszüntetésekor akár több liter kondenzátum folyhat ki. A tisztítást végezze a gyártó utasításai alapján.
Füstgázelvezetési hiba: Ellenőrizze a kéményt vagy a füstgázelvezető rendszert, különösen hideg időben, amikor madarak vagy más állatok okozhatnak elzáródást. Az akadályok jelenlétére utalhat a kazán által kibocsátott szokatlan zaj vagy szag.
Mit tehet, ha megjelenik az E133 hibakód?
Néhány egyszerű dolgot ellenőrizhet, mielőtt szerelőt hív:
Kazán újraindítása: Gyakran ez megoldja a problémát. Ha a hiba rendszeresen visszatér, szakember bevonása javasolt.
Gázellátás ellenőrzése: Bizonyosodjon meg arról, hogy a gázszolgáltatás zavartalan, és a gázcsap nyitva van. Amennyiben a telekhatáron van nyomáscsökkentő, úgy azt is érdemes ellenőrizni.
Rendszernyomás ellenőrzése: Ellenőrizze a rendszernyomást a kazán kijelzőjén vagy a nyomásmérőn. Ha alacsony a nyomás, töltse fel 1,5 barra.
Füstgázelvezetés tisztán tartása: Ellenőrizze, hogy nincs-e akadály az elvezetésben, és szükség esetén távolítsa el azokat.
Ha a fenti lépések nem oldják meg a hibát, akkor jó valószínűséggel egy szerelőre lesz szüksége.
Milyen hiba esetén hívjon szerelőt?
Kábelezésben hiba: Ha szerencsénk van, csak egy nem megfelelően rögzített csatlakozó szórakozik velünk. Így a javítása egy szakavatott szemnek gyors és nem túl költséges.
Gázszelep hiba: A gázszelep szabályozza a gázellátást a kazánban. Hiba esetén nem tudja biztosítani a megfelelő égést, ami a kazán leállását okozhatja. Amennyiben be sem gyújt, legtöbb esetben a tekercselésben lesz a hiba. Régebbi szelepeknél még lehetett ezt az alkatrészt külön cserélni, sajnos a modern gázszelepek esetében ez a lehetőség egyre ritkább.
Elektródák hibája: A gyújtást és a láng érzékelését végző elektródák szennyeződése vagy kopása hibát jelezhet. Az elektródák tisztítása vagy cseréje általában megoldja a problémát. Ha kosz kerül rájuk, akkor vagy a szikra sem alakul ki megfelelően, vagy nem látja a kialakult lángképet. Ha már itt tartunk a gyújtótrafóra is érdemes ránézni, bár sok esetben ez integrálva van a készülék elektronikájára.
Elektronikai hiba: A vezérlőpanel hibája esetén panelcserére lehet szükség. A panel javítása jelentős költségekkel járhat, de elengedhetetlen a kazán megfelelő működéséhez. Sajnos, ha minden egyéb hiba ki lett zárva, akkor más lehetőség nincs. De ahogy a felsorolásban is, ez az utolsó, és nem az első lehetőség.
Mennyibe kerül a Baxi kazán E133 hiba javítása?
A javítás költsége a hiba pontos okától függ. Egy lazán csatlakozó kábel helyreigazítása lényegesen olcsóbb, mint egy vezérlőpanel cseréje. Az éves karbantartás segíthet megelőzni a problémákat, így érdemes rendszeresen gondoskodni a készülék állapotának megőrzéséről. Átlagosan egy karbantartás költsége 35 000–50 000 Ft körül mozog (erősen típus függő), míg egy vezérlőpanel cseréje akár 100 000 Ft felett is lehet.
Amennyiben további kérdései vannak az E133 hibakóddal, vagy egyéb nálunk kapható termékkel kapcsolatban, keressen minket elérhetőségeink egyikén.