Fűtés van, melegvíz nincs – Mi lehet a gond?

Fűtés van, melegvíz nincs – Mi lehet a gond?

Sokak számára ismerős probléma lehet, hogy a gázkazán rendesen fűt, de a melegvíz egyszerűen nem akar megjelenni a csapnál vagy a hőmérséklete vagy forró vagy hideg. Ez kellemetlen helyzet, főleg hideg időben, amikor a kellemes melegvizes zuhany vagy forró vizes mosogatás elengedhetetlen. De mi okozhatja ezt a jelenséget?

2025.04.01 08:03

Legtöbbször azonnal szakemberhez fordulunk, viszont az egyik leggyakoribb ok a hőcserélőben felhalmozódott vízkő, amely akadályozza a hatékony hőátadást.

Mik lehetnek a tünetek?

Legtöbb esetben kétféle tünet jelentkezik

  • Minimális, vagy egyáltalán nincs melegvíz: A korábban megszokotthoz képest jelentősen kevesebb melegvíz áll a rendelkezésre. Ez a hibajelenség legtöbbször a hidegebb idő beköszöntével szokott előállni, hiszen itt a hálózati hidegvíz hőmérséklete elkezd csökkeni, így egyre nagyobb teljesítmény szükséges, hogy ugyanannyi víz mennyiséget felmelegítsünk (Hiszen nem mindegy, hogy a 20°C-os vagy 10°C-os hideg vizet kell elkezdeni melegíteni)
  • Folyamatosan ingadozik a melegvíz hőmérséklete: Azt tapasztaljuk, hogy hol forró, hol hideg víz érkezik a csapból, és képtelenek vagyunk normálisan beállítani. Mivel a legtöbb készülék egy hőmérséklet érzékelővel méri (vagy kiszámítja) a kifolyó víz hőmérsékletét. Ha vízkő rakodott a vízjáratokba, elkezdi rontani a hőátadást, így a kazán túlfűti a vizet, majd a lángot visszaszabályozza, de akkor meg érzi, hogy ez kevés, így újra teljes teljesítményre kapcsol, de akkor meg megint túl sok… És ez a jojó effektus addig ismétlődik, míg a csapot el nem zárjuk.

Miért okoz gondot a vízkő?

A legtöbb gázkazánnak két szerepe van otthonunkban: fűtést biztosít és meleg vizet is előállít. Ennek lehet többféle módja:

  • Kombi kazán kettő hőcserélővel: Ekkor a kazántest után van még egy lemezes hőcserélő, melynek primer oldalán a fűtővíz, szekunder oldalán a használati melegvíz található
  • Kombi kazán bitermikus hőcserélővel: Ebben az esetben a kazántestbe van beleépítve a fűtési- és a használati melegvíz hőcserélő is
  • Fűtő kazán indirekt tárolóval: Itt a kazánon kívül van még egy tároló, mely legtöbb esetben egy spirál felületén keresztül adja át a megtermelt hőmennyiséget.
  • Beépített tárolós kazán: Itt gyakorlatilag a lemezes hőcserélős vagy tároló spirálos megoldásokat is alkalmaznak a gyártók a kazánon belül elhelyezett tárolóban.

Ha ez a hőcserélő vízkővel telik meg, vagy az indirekt tároló spiráljára lerakódik, a melegvíz-készítés hatékonysága jelentősen csökken vagy teljesen megszűnik.

A vízkő pontosan miért és hogyan keletkezik, már született egy korábbi blogbejegyzés, akkor a villanybojlerekben hoztuk példának, de a fizika törvényei itt is igazak. Ezt a blogbejegyzést ide kattintva érheti el.

Hogyan lehet eltávolítani a vízkövet?

A vízkő eltávolítására következő megoldások jöhetnek szóba:

  • Vegyszeres tisztítás: A szakemberek gyakran alkalmaznak savas tisztítószereket, amelyek feloldják a vízkőt. Ezt a folyamatot házilag nem javasolt elvégezni, mert a kazán egyes alkatrészei megsérülhetnek, ha nem megfelelően kezelik a vegyszereket. Legtöbbször a tisztítani kívánt kazán alkatrész ki is kell szerelni a készülékből. Ilyen vegyszer például a Vaillant vízkőoldó anyaga.
  • Mechanikai tisztítás: Néhány esetben a hőcserélőt ki lehet szerelni és kézzel is megtisztítani. Ezt az érzékeny alkatrészek miatt semmiképpen sem ajánljuk! Ha a vékony hőcserélő lemezt megsértjük, könnyen ki is lyukadhat!
  • Egyéb tisztítás: Egyes modern eljárások lehetőséget biztosítanak arra, hogy a vízkövet sűrített szén-dioxiddal (száraz jéggel), vagy ultrahanggal távolítsák el, amely kevésbé károsítja az alkatrészeket. Költségük miatt ritka, hogy háztartási környezetben ezeket a technikákat alkalmazzák

Legtöbb esetben a szakemberek az első megoldást fogják választani. Vegyszeres tisztítás könnyű, költséghatékony, viszont előfordul, hogy a hőcserélő már nem menthető, így csak egy új kazán alkatrész beszerelésével tudják a problémát megoldani.

 

Hogyan előzhető meg a vízkő lerakódása?

A megelőzés mindig jobb, mint a hibaelhárítás. Néhány tipp, amivel csökkenthető a vízkő képződése:

  • Vízkezelő berendezések használata: Vízszűrők és víz lágyító készülékek alkalmazásával jelentősen csökkenthető a lerakódás.
  • Rendszeres karbantartás: Évente legalább egyszer érdemes szakemberrel átvizsgáltatni a kazánt, aki időben felismeri a kezdődő problémákat.
  • Alacsonyabb hőmérséklet beállítása: Ha a melegvíz hőmérsékletét egy kicsit alacsonyabbra állítjuk, kevesebb vízkő csapódik ki a hőcserélőben. Legtöbb háztartásban 45°C-50°C bőven elegendő.

 

Ha tiszta a hőcserélő, akkor mi lehet a gond?

Előfordul, hogy tiszta a hőcserélő, viszont mégsem akar a kazán melegvízet csinálni. Ekkor már valamelyik alkatrészben keresendő a probléma. Szerencsés esetben a kazán segít egy hibakóddal, ilyenkor el tudunk a kijelölt irányba indulni, viszont előfordul, hogy hibakód sincs. Ekkor az alábbiakat érdemes ellenőrizni

  • Kábelezés: Valamelyik kábel nem érintkezik megfelelően, így a melegvíz igény nem jut el megfelelően a készülék elektronikájához.
  • Áramlás kapcsoló/szenzor: Kombi készülékeknél ez az alkatrész érzékeli, hogy egy melegvíz csapot kinyitottunk. Ha ebben a kazánalkatrészben hiba van, nem is adja tovább az igényt
  • Hőmérséklet érzékelő: Ha a hőmérséklet érzékelőnk hibásan azt mondja, hogy elértük a kívánt hőfokot, akkor szerinte minden rendben van. Könnyen lehet, hogy ez az alkatrész tréfál meg minket. Amennyiben külső tárolónk van, ott kell lennie egy vezetéknek a kazán és a tároló között, melynek végén ott van a hőmérséklet érzékelőnk.
  • Hibás szabályozó beállítás: Gyakorlatilag minden „okos” már körülöttünk, csak tudjuk használni. Amennyiben kazán márkájával megegyező szabályozónk, vagy okosotthonunk van, érdemes egy pillantást a melegvíz időprogramra vetni, lehet ki van kapcsolva az adott időpontra az igény
  • Elektronika: Legvégső esetben lehet, hogy sajnos elektronikai hiba van a kazánban. Erre csakis és kizárólag akkor gyanakodjunk, ha már minden lehetőséget kizártunk.

 

Mikor hívjunk szakembert?

Ha a kazán melegvíz-előállítása akadozik vagy teljesen megszűnik, és a víznyomás sem indokolja a hibát, akkor érdemes minél hamarabb szerelőhöz fordulni. A hosszabb ideig elhanyagolt kazán nemcsak a melegvíz hiányához, hanem a teljes meghibásodásához is vezethet. Érdemes minden évben szakszerűen karbantartani a gázkazánunk!

 

Összegzés

A "Fűtés van, melegvíz nincs" probléma sok esetben a hőcserélőben lerakódott vízkő miatt alakul ki. A rendszeres karbantartás és a megfelelő vízkezelés jelentősen csökkentheti ennek előfordulását, meghosszabbítva ezzel a gázkazán élettartamát és biztosítva a folyamatos melegvíz-ellátást. Természetesen előfordulhat, hogy a probléma elhárításához szükségünk lesz alkatrészekre, a Fó-Ka Plussz Bt. kínálatában megtalálhatók a szükséges hőcserélők, áramlásszenzorok, hőmérséklet-érzékelők és egyéb alkatrészek a legtöbb készülékhez. Keressen minket elérhetőségeink egyikén, vagy látogasson el hozzánk személyesen!

 

Kövess minket!

Blogunk rendszeresen új tartalmakkal bővül, érdemes visszalátogatni!