Ezt érdemes tudni a hőszivattyúk típusai kapcsán

Ezt érdemes tudni a hőszivattyúk típusai kapcsán

A hőszivattyúk típusai közül számos különböző elérhető, ezért vásárlás és beszerelés előtt érdemes alaposan utánajárni a témának, hiszen drága berendezésekről van szó, amelyeknek beüzemeléséhez is szakember segítségét kell igénybe venni. 

2024.07.05 08:29

Az eltérő típusok más-más felhasználási körülmények között jelentenek ideális megoldást. Mindnek megvannak az erősségei, valamint olyan mutatói, amelyben gyengébben teljesítenek. Ezek alapján érdemes mérlegelni.

 

A hőszivattyúk típusai: levegő-levegő hőszivattyú

 

Ezek a modellek a levegőből vonják el a hőt, viszont a levegő-víz hőszivattyúkkal ellentétben itt nem a víz gondoskodik a hő szállításáról a rendszerben, hanem a levegő hője közvetlenül a belső térbe áramlik. Fűtésre és hűtésre egyaránt használható. További előnye, hogy jóval alacsonyabb telepítési költséggel jár, mint a többi típus, illetve karbantartása is jóval egyszerűbb és olcsóbb. Mérsékelt éghajlati viszonyok között hatékony működést biztosít.

 

Hátrányai közé tartozik, hogy nagy hidegben jelentősen csökkenhet a teljesítménye, valamint a külső egység zajosságát is negatív jellemzői között szokták említeni. Online felületünkön számos különböző típusú hőszivattyú közül választhat. 

 

Levegő-víz típusú hőszivattyú

 

A levegő-víz hőszivattyú az egyik legelterjedtebb a hőszivattyúk típusai között. Ezek a berendezések a külső levegőből vonják ki a hőt, majd azt víz segítségével szállítják a belső fűtési rendszerbe, valamint a meleg víz előállításához.

 

Előnyei közé tartozik, hogy hatékonyan kombinálható radiátorokkal és padlófűtéssel, valamint a már említett meleg víz előállításának képessége is fontos pozitívum. Webshopunkban, a Fó-Ka Plussz Bt.-nél megtalálhatja hatékony és megbízható Vaillant Arotherm Split hőszivattyúnkat

 

Akadnak mutatók, amikben kevésbé teljesít jól ez a típus. Hideg időben alacsonyabb teljesítménnyel kell számolni, illetve a telepítés költsége viszonylag magasnak számít, például a levegő-levegő hőszivattyúkhoz képest.

 

Víz-víz hőszivattyúk

 

Ezek a berendezések képesek elvonni a hőt a talajvízből, folyókból vagy egyéb víztestekből. Az elvont hőt aztán szintén víz segítségével szállítják a belső rendszerben. Kiemelkedően magas hatékonysággal rendelkezik ez a típus, üzemeltetési költsége pedig rendkívül alacsony.

 

A negatív jellemzői között szerepel viszont, hogy magas telepítési költségekkel jár, valamint speciális telepítési és engedélyezési követelményeket támasztanak felé.

 

Fagyálló-víz hőszivattyú

 

A fagyálló-víz hőszivattyút földhő-víz vagy geotermikus hőszivattyúnak is szokták nevezni. Ez a típus a talajban lévő hőt használja fel fűtési és hűtési célokra.

 

Ezek a berendezések a föld stabil hőjére támaszkodnak, ezért nem annyira érzékenyek a kinti hőmérsékletre, mint például a levegő-levegő szivattyú. Tartós, erősen hideg idő esetén is biztosított a hatékony működés.

 

Azért szokták fagyálló-víz hőszivattyúnak is nevezni, mert valamilyen fagyálló folyadékot használnak hőhordozó közegként.

 

Nagy hatékonyság és stabil működés jellemzi ezeket a rendszereket, évszaktól és időjárástól függetlenül, valamint rendkívül alacsony üzemeltetési költségek.

 

Élettartamuk szintén kifejezetten hosszú, akár 20-25 év is lehet, a talajszondáké pedig még több. Mindezek mellett környezetbarát módon és halkan üzemelnek.

 

Hátrányai a telepítés során mutatkoznak meg. A talajszondák nagy helyigénnyel bírnak, valamint speciális földmunkák elvégzése szükséges, így sűrűn lakott területeken nehézkes a telepítés, és jelentős anyagi vonzata van a folyamatnak. 

 

Ha a különböző hőszivattyúk típusai felkeltették érdeklődését, érdeklődjön alábbi elérhetőségeink egyikén, vagy látogasson el hozzánk személyesen.