Hőszivattyúk magas előremenő hőmérséklettel! Megéri!?

Hőszivattyúk magas előremenő hőmérséklettel! Megéri!?

Az Európai Unió rendkívül ambiciózus szén-dioxid-semleges célkitűzéseivel összhangban egyre több gyártó termékkínálatában jelennek meg olyan hőszivattyúk, amikre a marketing anyagok azt írják, hogy „a meglévő radiátorok minden korlátozás nélkül, továbbra is használhatóak.” Ebben az útmutatóban ezekkel a kérdésekkel foglalkozunk, hogy segítsünk kiválasztani az otthonának megfelelő lehetőséget.

2024.10.18 08:13

Milyenek is azok a magas előremenő hőmérséklettel rendelkező hőszivattyúk?

Új építésű épületek esetén az energetikai előírások miatt sokszor már nem kérdés, hogy a hőszivattyús rendszer mellett dönt az építtető. Viszont modernizációknál már teljesen más a helyzet. Az „alacsony hőmérsékletű hőszivattyúk” telepítése felújítások esetén jelentős és költséges korszerűsítés nélkül gyakran nem bizonyul praktikusnak sok otthonban, mivel nem megfelelők a hőleadók, esetlegesen nem elégséges az épület hőszigetelése. Innen eredt az igény, hogy kellene egy olyan hőszivattyú, ami a hidegebb időszakokban nem 50-55°C-os meleg vizet képes előállítani, hanem 60-70-(egyes gyártók szerint akár) 80°C-ost is. Így már valós alternatíva lehessen a felújítások alkalmával is. Ez a rövid útmutató egy kicsit körbejárja a magas hőmérsékletű hőszivattyúk mechanikáját, megvizsgálva működési költségeiket és egyéb alapvető szempontokat, amelyeket a potenciális tulajdonosoknak érdemes tudniuk.

 

Mi az a magas hőmérsékletű hőszivattyú?

A magas hőmérsékletű hőszivattyúk lényegében a hagyományos hőszivattyúk következő generációja. Ahogy már az előző bekezdésben is írtam, az elérhető előremenő hőmérséklet jelentősen előrelépett, így modernizációk esetében egy valós alternatíva is lehet. Mi a titkuk ezeknek a gépeknek? Nem más, mint az alkalmazott hűtőközeg. Ezen gépek esetében legtöbbször az R290-es töltetet alkalmazzák, ami közismertebb nevén a propán. A hőszivattyúk működési határait a bennük felhasznált hűtőközeg határozza meg. Ez olyan anyag, amelyet a hő egyik helyről a másikra történő elnyelésére és átadására használnak. Lényegében ez a hőszivattyús rendszer éltető eleme, amely kritikus szerepet játszik a fűtési és hűtési ciklusokban.

 

"Ha magasabb hőmérséklet, alacsonyabb hatékonyság, igaz?"

Jogosan merül fel a kérdés, a válasz pedig, hogy „Nem feltétlenül”. Valamennyi hőszivattyú esetében annak hatékonysága a hűtőközegek hőmérsékletével egyenes arányosan csökken, azaz minél magasabb a hőmérséklet, annál kevésbé lesz hatékony. A magas hőmérsékletű hőszivattyúk azonban a propán segítségével magasabb hőmérsékleten jobban képesek fenntartani hatékonyságukat. Továbbá átmeneti időszakokban (Enyhe őszi és tavaszi időszak) szintén jobb hatékonysággal működnek, mint a korábbi generációk.

 

Mennyire hatékonyak a magas hőmérsékletű hőszivattyúk?

A hőszivattyúk hatékonyságának mérlegelésekor kritikus mérőszámként kell értelmezni a teljesítmény-együtthatót (COP). Ez mindig adott üzemállapotra vonatkozik. Sokkal könnyebben emészthető száma az SCOP. Ez a szám a hőszivattyú átlagos hatásfokát jelenti 12 hónapra vetítve.

A modern hőszivattyúk általában 2 és 4 közötti COP-értékkel rendelkeznek, a pontos érték a telepített hőszivattyú típusától, és a fűtési rendszer igényeitől függ. Nagyon nem mindegy egy levegős gépnek, hogy 25-38 °C vagy 35-60°C között kell üzemelni a szezonban.

A talajhőszivattyúk például gyakran azért érik el a legmagasabb COP-ot, mert képesek állandó hőmérsékletet fenntartani a föld alatt tárolt hőből. Viszont itt a kezdeti beruházás egy levegős hőszivattyúhoz képest is jelentős!

A COP pontosan azt az arányt jelenti, hogy a hőszivattyú minden felhasznált villamosenergia-egységre 2-4 egység hőenergiát termel. Fontos azonban megjegyezni, hogy a hőszivattyú hatékonysága nem állandó; Ez az évszakoktól függően változik. Télen, amikor magasabb hőmérsékletre van szükség az otthonunk fűtéséhez, a hőszivattyúk általában kevésbé hatékonyan működnek. Ezzel szemben a tavasz és ősz enyhébb hónapjaiban a hatékonyság növekszik, mivel alacsonyabb hőmérsékletre van szükség a megfelelő komfortszint eléréséhez.

Ezeknek az ingadozásoknak a megértése segíthet optimalizálni a hőszivattyú teljesítményét és hatékonyabban kezelni az energiafogyasztást egész évben. Ezért szoktuk ügyfeleinknek az SCOP értéket javasolni összehasonlításra, mivel valamennyi gyártónak itt a szabvány mérési módszer szerint figyelembe kell venni az előremenő hőmérséklet és a külső hőmérséklet változását. Egy Vaillant aroTHERM plus VWL 105/6 A 400 V monoblokkos hőszivattyú magyar klimatikus viszonyok mellett 35°C-os előremenő hőmérséklet mellett például 4,95 SCOP értékkel rendelkezik. Ha ugyanezt a gépet már 55°C-os előremenővel mérjük, akkor „csak” 3,58 a megadott SCOP. Ezt a gép maga tudja, innentől az alkalmazott rendszeren múlik, hogy ebből milyen számot képes produkálni.

 

A magas hőmérsékletű hőszivattyúk előnyei:

  • Nincs szükség új radiátorokra vagy szigetelésre: Ezeknek a rendszereknek a telepítése nem feltétlen teszi szükségessé új radiátorok telepítését vagy a meglévő szigetelés korszerűsítését.
  • Magas hatékonysági szintek: Ezek az egységek a piacon lévő többi hőszivattyúhoz hasonló hatékonysági szintet tartanak fenn.
  • Hatékonyságban felülmúlja a kazánokat: Energiahatékonyság szempontjából felülmúlják a hagyományos kazánokat.
  • Környezetbarát: Környezetbarátabbak a kazánokhoz képest, csökkentve a szénlábnyomot. A propán drasztikusan alacsonyabb globális felmelegedési potenciállal rendelkezik, mint az R404A, R22 és R134A, de még az R32 közegnél is. Így a hőszivattyúk világában tisztább alternatíva.

 

A magas hőmérsékletű hőszivattyúk hátrányai:

  • Magasabb kezdeti költség: Általában drágább a beszerzésük, mint a hagyományos társaiknak.
  • Működési költségek: Akkor tudnak igazán szép üzemeltetési költségek adódni, ha igénylünk hozzá kedvezményes tarifát. Ennek kiépítése még pluszban hozzáadódik a kezdeti költségekhez
  • Nagyobb súly: Ezek a rendszerek nehezebbek, mint korábbi társaik, ami bonyolíthatja a telepítést és az elhelyezést.
  • Az egyik használt magas hőmérsékletű hűtőközeg-hőszivattyú az R290, lényegében propán. A propán nehéz gáz és rendkívül robbanásveszélyes. Az R290 hőszivattyúkat csatornáktól, hálózatoktól vagy zárt területektől a gyártó által elvárt védőtávolságok betartásával kell elhelyezni, mivel, ha az egység szivárog, a gáz helyben marad, és nem a legjobb dolog, ha a kijelölt dohányzóhely a hőszivattyú mellett van.

 

Akkor alkalmazhatóak ezek a berendezések?

A legtöbb felújítás esetén alkalmassá teszi őket a rendszerbe illesztésre, főleg, ha egy hibrid rendszert szeretnénk kialakítani, ahol akár a megmaradó gázkészüléket használjuk a hideg időszakokban a hőszivattyúval párhuzamosan, a fennmaradó részben, ami amúgy a fűtési szezon 80%-a pedig tud a hőszivattyú megfelelő hatékonysággal üzemelni.

Fontos megjegyezni, hogy függetlenül attól, hogy milyen rendszert választ, a megfelelő épület szigetelésbe való befektetés előnyös. Otthonának hatékony szigetelése hosszú távon jelentős idő- és költségmegtakarítást eredményezhet.

Amennyiben további kérdése merülne fel, állunk rendelkezésre elérhetőségeink egyikén.