A hővisszanyerős szellőztető rendszer tervezése és kiépítése

A hővisszanyerős szellőztető rendszer tervezése és kiépítése

A hővisszanyerős szellőztető rendszer telepítése komoly beruházás, amely hosszútávú energiamegtakarítást és jobb beltéri levegőminőséget biztosít. A tervezés alapvető fontosságú, hogy a rendszer hatékonyan működjön, csendes legyen, és optimálisan igazodjon az adott ingatlan adottságaihoz. Korábbi cikkeinkben kiemeltük, hogy ez sokszor már egy egészségügyi, és nem egy energetikai beruházás, hiszen a modern épületeknél a természetes légcserét gyakorlatilag sikerült már a 0-ra csökkenteni. A bent lakóknak viszont továbbra is szüksége van a friss levegőre.

2025.03.25 08:04

A légcsere kiszámítása

A szellőztetés tervezésének első lépése a megfelelő légcsere mennyiség meghatározása. Ehhez figyelembe kell venni:

  • A lakás teljes alapterületét és helyiségeinek funkcióját.
  • A szabványokban megadott légcsere-igényeket (pl. nappaliban és hálószobában legalább 30 m3/h, fürdőszobában 50 m3/h).
  • Az ingatlanban lakó személyek számát.

Itt mind az alapterületre, mind a bent lakó személyekre el kell végezni a számítást. A további tervezésnél azt kell figyelembe venni, ami a nagyobb. Értelem szerűen, ha 100 m2 épületben 5-en lakunk, akkor az emberek száma lesz a mérvadó. Ha viszont 5-en egy 300 m2 épületben élünk, akkor az alapterület.

A csőrendszer kiválasztása

A szellőztető rendszer hatékonysága nagyban függ a csőrendszer kialakításától.

  • Merev csővezeték: alacsonyabb légellenállás, hosszabb élettartam, de nagyobb helyigény.
  • Flexibilis csővezeték: egyszerűbb telepítés, kisebb helyigény, de magasabb légellenállás.

A megfelelő csőátmérő kiválasztása kulcsfontosságú a hatékony légmozgatáshoz. A családi házas környezetben a gerinc csövek legtöbbször merev csövek, spirálkorcolt fém (vagy Spiko) cső vagy az egyre népszerűbb EPP műanyag cső, mely a Spiko cső több hátrányát is kiküszöböli (leginkább a szigetelés- és párazárás). Ez csatlakozik egy-egy osztó-gyűjtőbe, ahonnan az egyes helyiségekbe kerül a friss levegő, illetve ezeken keresztül történik szintén az elhasznált levegő elszívása. Hogy mekkora cső is kell? Ez erősen függ attól, hogy hány köbméter levegőt kell óránként mozgatni.

Egy hővisszanyerős szellőzés működésének megértésére álljon itt a Vaillant recoVAIR típusú szellőztető rendszerekről egy rövid videó:

 

A szellőztető gép elhelyezése és bekötése

Ahogy a videóban is láthattunk, a rendszer lelke a központi hővisszanyerős szellőztető. Ilyen például a Vaillant recoVAIR VAR 360/4 típus, mely igény esetén akár a helyiség páratartalmát is képes visszanyerni. Ez a Vaillant recoVAIR VAR 360/4 E típus. De lássuk még milyen egyéb követelményei vannak a felállítási helynek:

  • A zajcsökkentés érdekében a gépet lehetőleg egy nem folyamatosan használt térben (pl. gépészeti helyiség, padlástér) érdemes elhelyezni. Fontos megjegyezni, hogy a felállítási helynek minimum(!) 10°C-os hőmérsékletnek kell lennie!
  • A kondenzvíz megfelelő elvezetése elengedhetetlen a problémamentes működéshez.
  • A villamos bekötésnél biztosítani kell a megfelelő földelést és védelmet. Hogy a legtöbb gép hideg időben is működni tudjon, elektromos fűtőpatronnal is fel lehet szerelni, ennek további teljesítmény igénye van!

 

Szakember vagy saját magunk által történő kivitelezés?

  • Szakember bevonása biztosítja a szakszerű telepítést, optimális beállítást és hosszútávú megbízhatóságot.
  • Saját kivitelezés csökkentheti a költségeket, de komoly tervezést igényel, és néhány gyakori hiba (pl. helytelen légcsatorna-kialakítás) ronthatja a rendszer hatékonyságát.

A rendszer telepítéséhez nem kell speciális szerszám, sokszor egy fűrész is elég, viszont rengeteg mindenre kell figyelni. Például nagyon kell figyelni, ha flexibilis műanyag rendszerrel dolgozunk, hogyan hajlítjuk a csöveket, mivel a túl kicsi hajlítási sugár esetén sérülhet a cső belsejében az antibakteriális védőréteg! Érdemes átgondolni azt is, hogy a csöveket hogyan szigeteljük, milyen tereken fogunk velük haladni, illetve, hogy a szellőztető rendszerünket honnan, és hogyan fogjuk szabályozni.

Saját kivitelezésnél további könnyű buktató, hogy a rendszer telepítésével még nem végeztünk, azt be is kell szabályozni. Meg kell határozni, hogy melyik szakasznak van a legnagyobb ellenállása, és ehhez kell a többi ágat. Ez a folyamat megfelelő műszerezettséget és szakértelmet igényel.

 

Szellőztető rendszerek karbantartása és tisztítása

A rendszeres karbantartás elengedhetetlen a szellőztető rendszer hatékony működéséhez. A tisztítás és a szűrők cseréje nemcsak a levegő minőségét javítja, hanem a berendezés élettartamát is megnöveli.

A szűrők cseréje

  • A szűrők rendszeres cseréje megakadályozza a por és allergének felhalmozódását.
  • Érdemes mindig a gép gyártónál érdeklődni, hogy milyen szűrő lehetőségeink vannak
  • Javasolt csere: 6 havonta.
  • Mindig a gép gyártója által ajánlott szűrőket használjuk!

A csőrendszer tisztítása

  • Idővel por és egyéb szennyeződések halmozódhatnak fel.
  • Speciális eszközökkel vagy szakember segítségével végezhető.

A szellőztető gép karbantartása

  • A ventilátorok és egyéb mozgó alkatrészek ellenőrzése.
  • Hőcserélő tisztítása
  • A kondenzvíz elvezetésének tisztán tartása.

 

Összegzés

A hővisszanyerős szellőztető rendszerek megfelelő tervezése és kiépítése hosszantartó komfortot és energiamegtakarítást eredményez. A rendszeres karbantartás pedig biztosítja a hatékony működést és a hosszú élettartamot. Hogy egyedül belevágjunk-e a telepítésbe? Maga a rendszer kiépítése nem tűnik túl bonyolult feladatnak, viszont, hogy az utána úgy is működjön, ahogy azt terveztük, az viszont már megfelelő műszaki támogatás nélkül rendkívül bonyolult művelet. Így mindenképpen javasoljuk szakember bevonását.

A Fó-Ka Plussz Bt-nél a Vaillant típusú Hővisszanyerős szellőztető berendezéseket, és azok kiegészítőit is megtalálhatja, igény esetén kollégánk igyekszik valamennyi felmerülő kérdésre válaszolni elérhetőségeink egyikén, vagy üzletünkben személyesen.

 

Kövessen minket!

Blogunk folyamatosan frissül, érdemes az új tartalmakért rendszeresen visszalátogatni!