Keringető szivattyúk működése és gyakran használt típusai

Keringető szivattyúk működése és gyakran használt típusai

A fűtési rendszerek keringető szivattyúi olyan eszközök, amelyek biztosítják a fűtési rendszeren belül a fűtőközeg (általában víz) áramlását. A kazán által felmelegített vizet szállítják a csöveken keresztül, ezzel biztosítva az egyenletes, kellemes hőmérsékletet az épület helyiségein belül.

 

A Fó-Ka Plussz Bt.-nél szivattyúk széles és változatos kínálatával találkozhat, így könnyen megtalálhatja az ideális terméket.

2024.09.20 08:16

Keringető szivattyúk legfontosabb jellemzői

 

A modern szivattyúk számos pozitív tulajdonsággal rendelkeznek, ami széles körben elterjedté és népszerűvé teszi őket.

 

  • Automatikus üzemmód: A korszerű modellek gyakran a termosztátokkal és időzítőkkel összekötve, automatikusan működnek, és szabályozzák a víz áramlását a rendszeren belül.
  • Sebesség szabályozás: Automatikus sebességszabályozással rendelkezik például az Ariston (Wilo) kettő fokozatú szivattyúja, ami energiahatékony működést tesz lehetővé, hiszen a víz áramlásának sebességét az határozza meg, hogy mekkora hőre van szükség. Így nem kell arra figyelni, hogy manuálisan lejjebb kapcsolja a rendszert, amikor az feleslegesen sokat dolgozik. Az energiahatékonyság a villanyszámlán is meglátszik.
  • Zajmentes működés: A modern szivattyúknál fontos szempont a csendes működés is, hiszen lakóházakban, lakásokban kifejezetten zavaró lehet, ha túl hangosan zúgnak a berendezések, akár éjszaka is.

 

Keringető szivattyú típusok

 

Állandó sebességű szivattyúk: Ezek az eszközök folyamatosan, állandó sebességgel működnek. Olyan rendszerek esetén alkalmazzák, ahol a hőigény nem változik számottevően és túl gyakran. Működésük nem kimondottan energiatakarékos a modern szivattyúkhoz képest.

 

Szabályozható sebességű szivattyúk: Az aktuális hőigény alapján a berendezés automatikusan változtatja a sebességet. Alacsonyabb hőigény esetén a sebesség lassul, ezzel energiát takarít meg.

 

Elektronikus szivattyúk: Ezek a legkorszerűbb modellek. Elektronikus vezérléssel rendelkeznek, ami lehetővé teszi a finomabb szabályozást, ezáltal a magasabb energiahatékonyságot. Jelenleg az Európai Únió már csak ezen típusokat engedi új termékként forgalomba hozni.

 

Telepítés és karbantartás

 

Még a telepítés előtt nagyon fontos, hogy pontosan meg legyen határozva, hogy mekkora teljesítményű szivattyúra van szükség a rendszer ellátásához. Amennyiben a teljesítmény túl alacsony, nem fog kellő hatékonysággal működni a fűtési rendszer, ami hideg téli napokon azt eredményezheti, hogy nem lesz képes biztosítani az egyenletes, kellemes hőmérsékletet az épületen belül. 

 

Amennyiben túl magas teljesítményű szivattyú kerül beépítésre, abban az esetben nem kell ehhez hasonló kellemetlen következményekkel számolni, viszont feleslegesen magas árat kell kifizetni a termékért.

 

Ha megtalálta az ideális modellt, a szivattyút a kazán közelébe, a fűtési rendszert ellátó és visszatérő vezetéke közé érdemes telepíteni.

 

A modern keringető szivattyúk nem szorulnak jelentős és gyakori karbantartásra. A fűtési rendszert ajánlott viszont évente egyszer szakemberrel átnézetni. Ezt a folyamatot szerencsésebb, ha a fűtési szezonon kívül végzi el, hiszen ilyenkor sokkal könnyebb megbízható szerelőt találni, aki rövid határidőn belül elérhető. Ezenkívül a munkadíjak is alacsonyabbak ilyenkor, mint csúcsidőben.

 

Ha további kérdései merülnek fel a keringető szivattyúkkal vagy egyéb termékeinkkel kapcsolatban, keressen minket alábbi elérhetőségeink egyikén!