Mit is csinál a biztonsági szelep?

Mit is csinál a biztonsági szelep?

Mai blogbejegyzésünkben egy nagyon fontos alkatrészről lesz szó, ami a biztonsági szelep. Ez a szelep fontos biztonsági funkcióval rendelkezik, amely segít a kazán nyomásszintjének szabályozásában, biztosítva, hogy az ne legyen túl magas. Amennyiben meghibásodik, a kazán általában leáll, és hibakódot jelenít meg a kijelzőjén. Ha kíváncsi arra, hogyan működnek, hogyan kell esetleg javítani, ez a hibaelhárítási útmutató az Ön számára készült.

2024.11.08 08:11

Mit csinál a biztonsági szelep?

A biztonsági szelep, vagy más néven nyomáscsökkentő szelep olyan biztonsági eszköz, amely a nyomás alatt álló folyadékot biztonságosan kiengedi a rendszerből. Ezzel elkerülhető a nyomás veszélyes szintig való emelkedése, amely a kazán leállását vagy akár károsodását eredményezheti (ami mondanom sem kell, hogy nagyon veszélyes lenne).

A biztonsági szelepek kinyílnak, hogy csökkentsék a nyomást, amikor túl magasra kerül. Ezt követően bezáródnak, amikor a nyomás biztonságos szintre csökken. Bár készülékek széles körében használhatók mai bejegyzésünkben a háztartási kazánokban való felhasználásukra összpontosítunk.

Ezek a szelepek általában különböző anyagokból készülnek, legyen az műanyag, réz vagy rozsdamentes acél. Rugós terhelésű biztonsági szelepek már a legtöbb esetben műanyagból készülnek.

 

Hogyan működnek a rugóterhelésű biztonsági szelepek?

Ez a típusú szelep rúgóból, membránból és a mozgó szelepből áll.

Miközben a nyomás növekszik, a rugó felhasználható a szelep szabályozására annak biztosításával, hogy a nyomás (pl. Gőz vagy melegvíz nyomás) ne tudjon átjutni. Amint a rendszerből a szeleptányérra nehezedő nyomás mértéke meghaladja a rugó által elviselhető nyomást (ami már veszélyes lenne a berendezésre), a rugó elmozdul, és a szelep kinyílik, felszabadítva a nyomást. Amint a nyomás ismét csökkenni kezd, a rugó elegendő erőt generál a szelep újbóli bezárásához.

 

Miért szivároghat a biztonsági szelep, ha a rugónak vissza kell zárnia?

Legtöbb esetben a biztonsági szelepek nem teljesen mennek tönkre, hanem azt látjuk, hogy szivárog 1-1 csepp víz. Ez akkor fordulhat elő, ha a szelepet körülvevő tömítés elhasználódott, vagy a kinyitás után szennyeződések vagy törmelékek a fűtési rendszerből is megakadályozhatják a szelep megfelelő visszazáródását.

Előfordulhat, hogy a szelepet meg kell tisztítani vagy akár öblíteni kell, a probléma jellegétől függően.

Viszont itt fontos megjegyezni, ha nincs a rendszerben megfelelő tágulási térfogat (korábbi blogbejegyzésünkben erről részletesen beszéltünk), melyet a tágulási tartály hibája, vagy csak nem megfelelő feltöltése miatt lehetséges, a biztonsági szelepnél lesz látható a probléma. Sokszor tévesen ekkor szelepcserében gondolkodnak, és utána meglepődve tapasztalják, hogy az új is biztonsági szelep is csöpög.

 

Meddig tartanak a biztonsági szelepek?

A biztonsági szelepek általában körülbelül 3-5 évig tartanak, mielőtt ki kell cserélni őket. Természetesen tényleges élettartamuk a termék minőségétől és más tényezőktől, például a karbantartás hatékonyságától függ. Ami a karbantartást illeti, évente egyszer erősen ajánlott gázkazánunkat szakemberrel átnézetni.

 

Hogyan cseréljünk biztonsági szelepet?

Először is kapcsoljuk ki a kazánt, és hagyjuk a rendszert lehűlni, mielőtt bármilyen égési sérülést szenved az ember (amennyiben a karbantartást a fűtési időszakban végezteti szakemberrel, ezt a lépést az érkezése elött szintén érdemes megtenni). Ha kihűlt, a kazánt le kell engedni, nyomását 0 bar túlnyomásra kell csökkenteni. Ekkor lehet a meghibásodott biztonsági szelepet kicserélni, majd a rendszert újra nyomás alá helyezni.

 

Milyen költsége van a biztonsági szelep cserének?

Elég változó. Ami a legtöbb esetben a szelep anyagára, és a mellé csomagolt plusz elemek számától függ, Lehet azt mondani, hogy az anyagköltség 5-20 ezer forint között változik. Erre jön rá a szakember óradíja és a kiszállási díj a legtöbb esetben.

 

Hogyan tudjuk, hogy mely biztonsági szelepre van szükségünk?

Legjobb, ha megvan a kazán adattáblája. Alkatrész keresésnél ez a lehető legbiztosabb pontunk. Erről is szintén volt korábban már egy bejegyzés, hogy ezt hol kell keresnünk. Ez alapján bármely szükséges alkatrészt a kazánhoz. Ha ez nincs, akkor a pontos márka és a típus ezen belül legtöbb esetben már legalább egy iránymutatást tud adni, hogy merre keressük.

Amennyiben szivárgást tapasztal a biztonsági szelepnél mindenképpen a lehető leghamarabb igyekezzen a hiba forrását elhárítani, mielőbb nagyobb probléma lesz belőle.

Ha további információra van szüksége, a Fó-Ka Plussz Bt-nél állunk rendelkezésre elérhetőségeink egyikén.