Nem melegednek a radiátorok? Mit lehet tenni?

Nem melegednek a radiátorok? Mit lehet tenni?

Itt Magyarországon egész évben élvezzük a napsütést, és soha nem kell aggódnunk, hogy radiátoraink nem melegednek fel. Oké, ez sajnos egyáltalán nem igaz, az év közel felében szükséges, hogy otthonunkat fűtsük. Mai posztunkban igyekeztünk összeszedni azokat a dolgokat, hogy miat nem működhet a radiátorunk megfelelően, hogy egy meleg lakásban tudjunk a hideg napokon a napsütésről ábrándozni.

2024.12.20 08:17

Miért nem melegszik fel a radiátorom?

A radiátorok nem megfelelő működésének több oka is lehet, mint például a csapdába esett levegő, a meghibásodott radiátorszelep, vagy a szennyeződések felhalmozódása a rendszerben. Ha tudjuk, hogy mi okozza a problémát, legtöbb esetben egyszerűen orvosolható.

 

Nem minden radiátor működik, vagy csak egy?

Ellenőrizze az összes radiátort, ha talál egyet, amely hideg. Mert a hibát másfelé kell keresni, ha csak egy radiátor nem melegszik fel, vagy az egész radiátoros rendszer nem.

 

Ha csak az egyik, akkor lehet lokalizált probléma, például csapdába esett levegő vagy hibás radiátorszelep. Ha több vagy az összes radiátor nem működik, akkor valószínűbb, hogy nagyobb probléma áll fenn.

 

Levegős a radiátor

A radiátorok a kazán (vagy más hőtermelő) által felmelegített víz hőleadása köré épülnek, ami azt jelenti, hogy mindig fennáll annak a lehetősége, hogy a levegő csapdába esik a rendszerben.

Ez akkor fordul elő, amikor a levegő elkezd felhalmozódni a radiátorban, végül eljut arra a pontra, ahol visszanyomja a fűtött víz áramlását, és megakadályozza, hogy az radiátorban, „megforduljon”.

Ezt úgy lehet megoldani, hogy "légtelenítjük" a radiátort, ami tudjuk, hogy kissé nehéznek hangzik, de egyszerűen arról van szó, hogy hagyjuk a csapdába esett levegőt kiszabadulni. A radiátor légtelenítéséhez először meg kell ragadnia egy törülközőt vagy más ruhát vagy rongyot, mert egy kevés víz szinte biztos távozik a rendszerből a folyamat során.

Szüksége lesz egy légtelenítő kulcsra (vagy lapos csavarhúzóra) is, egy eszközre, amellyel kinyithatja a radiátor légtelenítő szelepét. Amikor elfordítja a légtelenítő nyílást, hallania kell ahogy levegő távozik, amelyet általában piszkos vízkövet (erre való a törülköző/ruha/rongy!).

Előfordulhat, hogy ezt meg kell ismételnie több radiátor esetén, ha ez problémát jelent az ön fűtési rendszerében.

 

Problémák a radiátorszeleppel

A radiátor szelepek (legyen ez termosztatikus, vagy csak sima elzáró szelep) arra szolgál, hogy beállíthassuk, mennyi víz áramoljon keresztül a radiátoron.

Termosztatikus radiátorszelepek

Néha ez a szelep nem működik megfelelően, mert eltömődött, beragadt, vagy nem forgatja el a radiátorhoz vezető víz áramlásának beállításáért felelős csapot.

Megpróbálhatja ezt kijavítani úgy, hogy eltávolítja a radiátorszelepet, és megnézi, hogy óvatosan be tudja-e nyomni a betétet, mad elengedés után elmozdul-e.Ha igen, akkor csak le volt tapadva, és ez lehetővé teszi, hogy a víz tovább áramoljon a radiátoron.

 

A radiátor szivárog

Ha a radiátor nem melegszik fel, ellenőrizze, hogy szivárog-e víz a bekötő csőből. A szivárgó radiátor nem kap annyi fűtött vizet, mint általában, így nem lesz olyan meleg. Az elég jelentős szivárgás azt jelentheti, hogy egyáltalán nem kap forró vizet, de ennek hamar látható nyoma lesz.

Dugulás a rendszerben

A radiátort nem megfelelő átmelegedését szennyeződés és törmelék okozhatja, és ha elég sokáig hagyják, a radiátorban felhalmozódó korrozív iszap elkezdhet lyukakat enni a csövekbe, vagy a kazán hőcserélőjébe is akár. Ha ez a helyzet a legtöbb esetben csak egy rendszermosás segít, speciális anyagokkal és szerszámmal.

Termosztát problémák

A nem működő radiátor oka lehet egy hibás termosztát - lehet, hogy azt mondja a kazánnak, hogy otthona már kellemes meleg, ám a valóságban a higanyszál közelebb áll a 0°C-hoz mint a 20°C.hoz. Ezen hiba kizárásának legegyszerűbb módja a termosztát „feljebb” állítása, és utána figyeljük, hogy mit tesz a kazán. Termosztátokban évente érdemes elemet cserélni (amennyiben nem egy régebbi, mechanikus típus van még felszerelve). Erre egy külön bejegyzést már írtunk, amit itt olvashat.

 

Ha nagyobb a baj, és az egész rendszer hideg

Miután a termosztát hibát kizártik, akkor először ellenőrizze a legnyilvánvalóbb dolgot - be van kapcsolva a kazánja, és téli állapotban van-e (engedélyezett-e a fűtés)? Lehet, hogy nagyképűen hangzik, de el sem hinné, hogy a kollégáink milyen gyakran mennek el egy házba „megjavítani” a kazánt, csak azért, hogy kiderüljön, hogy ki van kapcsolva.

Fűtési rendszerekben a leggyakoribb hiba, hogy nincs meg a megfelelő rendszernyomás, ezt a modern kazánok már hibakóddal jelzik is, vagy a hagyományos nyomásmérő órán, ha 1 bar alatt van az érték, akkor nyugpdtan tölsük fel 1,5 bar-ra. Sokszor utána a légtelenítés lépést el kell végezni (Majd a levegőt utána újra vízzel pótolni). A megfelelő rendszernyomásról részletesen itt írtunk.

 

Eltömődést okozó szennyeződés vagy törmelék

A fűtési rendszereknek sok vizet kell átvezetniük a csöveken, hogy jó melegen tartsák otthonunkat, és ahol korrozív anyagok vannak beépítve, ott fennáll annak az esélye, hogy a szennyeződések és törmelékek felhalmozódhatnak és eltömődést okozhatnak.

Sajnos, ha ez megtörténik, akkor ezt nem tudja saját maga kijavítani, mivel a már fent említett rendszermosásra lesz szüksége.

A pozitív oldal az, hogy a fűtési rendszer átmosása szinte biztosan javítja annak működését. Gondoljon rá úgy, mint egy wellness-napra a fűtési rendszerével! Végül is keményen dolgozik, hogy melegen tartsa otthonát, nem érdemel időnként egy kényeztetést?

 

A váltószelep hibás

Ha meleg vizet kap a csapokból és zuhanyzókból, de nem a radiátorokból, akkor a hibás váltószelep a legvalószínűbb bűnös. Ez a kazánnak az a része, amely oda irányítja a forró vizet, ahol szükség van rá, és időnként elakadhat.

 

Összefoglalva

Ha csak egy radiátor hideg, akkor valószínűleg lokális problémával van dolgunk, melyet legtöbbször a megszorult levegő vagy egy letapadt radiátor szelep okozza. Légtelenítse a radiátort, mozgassa meg a szelep betétet. Ez a két lépés az esetek döntő többségében megoldás szokott lenni. Ha az egész rendszer hideg, akkor ellenőrizzük a termosztátunk, kazánunk beállításait, valamint a megfelelő rendszernyomást.

Amennyiben minden lehetőséget kizárt, amit ön is el tud végezni, akkor érdemes szakemberhez fordulni. Kérdés esetén a Fó-Ka Plussz Bt-nél állunk rendelkezésre az elérhetőségeink egyikén.