Vaillant kazán F28 hibakód: Okok és esetleges megoldások
A Vaillant készülékek akkor mutatnak F.28 hibakódok, ha a gyújtási ciklusba valamilyen hiba csúszott. A kazán három alkalommal megpróbál begyújtani, amennyiben mindhárom sikertelen, akkor jelenik meg a kijelzőn az F.28 hibakód. Ezen hiba megjelenése különböző okokra vezethető vissza. Mai bejegyzésünkben egy kicsit részletesebben ennek a hibakódnak nézzük meg a leggyakoribb okait. Viszont arra készüljön fel, hogy jó valószínűséggel a szerelő látogatására is szükség lesz.
Az F28 hibakód megoldása
Ha a kazán hibakódot jelenít meg, legtöbb esetben az első megoldási javaslat, hogy indítsuk újra a reset gombbal vagy áramtalanítással. A számítástechnikában megszokhattuk, hogy ez a legtöbbször megoldás. Nincs kizárva, hogy esetünkben is sikeres lesz. Viszont, ha előfordulása egyre gyakoribb, vagy akár újraindítás után azonnal újra előjön az 3 okból van:
- A kazán károsodás elleni védelme
- Mindenki biztonsága az ingatlanban
- Egy hideg napon az ügyfél bosszantása
Mi okozza a Vaillant kazán F28 hibáját?
Az F28 kód akkor jelenik meg, ha a kazán három gyújtási kísérletet is sikertelen, aminek következtében a kazán reteszelt hibával leáll, és csak újraindítás után próbálkozik újból. Kinyitva a gépkönyvet azt látjuk, hogy a magyarázat: „F.28 Sikertelen gyújtási kísérlet induláskor”. Ennek a problémának számos lehetséges oka lehet, beleértve azelmaradt karbantartást, elégtelen gázellátást, a hibás elektródát vagy gyújtóvezetéket, és még a sort hosszan lehetne folytatni.
Mit tehet, hogyha megjelenik az F28 hibakód?
Az F28 hiba elég összetett, viszont van néhány dolog, amit ellenőrizni tud, mielőtt telefont ragad
- Kazán újraindítása: Legtöbb esetben az első opció. ha újraindul, akkor örülhetünk, de ne higgyünk a magától megoldódó problémákban, ha egyre gyakoribb, akkor érdemes szakemberhez fordulni
- Megfelelő gázellátás: Lehetséges, hogy a gázszolgáltató karbantartás vagy hibaelhárítási munkát végzett a vezetéken, ezért megszakadt a gázellátás. Ez az egyik leggyakoribb hiba, amit végfelhasználóként könnyen el tud hárítani. Ha van nyomásszabályozó a telek csatlakozásánál, akkor ezt is újra kell indítani a rajtuk lévő gombbal, mivel valamennyi egy gyorszárral rendelkezik. Ha nyitáskor hall egy szisszenő hangot akkor már reménykedhet.
Példa két EKB nyomásszabályozóra, az elsőnél a jelölt részen húzni, másodiknál nyomni kell
- Kondenzátum elvezetésben dugulás: Kondenzációs kazánoknál előfordul, főleg, ha az éves karbantartás elmarad, hogy az égés folyamán keletkező szennyeződések eldugíthatják a kondenzátum elvezetést. Ilyenkor a kazán a vízbe képtelen begyújtani (tudja a fizikát). Ezt a kazán kézikönyvében leírtaknak megfelelően érdemes ellenőrizni, szükség esetén tisztítani. FIGYELEM! Ha fennáll ennek az oknak a lehetősége, készüljünk egy vödörrel, mert 2-3 liternyi kondenzátum fog gyorsan távozni a kazánból!
- Égéstermék elvezető rendszerben hiba (dugulás): Amennyiben hozzáfér, látható helyen van (Főleg, ha az oldalfalon távozik a füstgáz) akkor érdemes a kéményre rápillantani. A hideg közeledtével gyakran előfordul, hogy szegény madarak, egyéb állatok melegebb helyet keresnek…
És mik a lehetséges okok, amik miatt már szerelőt kell hívni:
- Égéstermék elvezető rendszerben hiba: korábban említett, de ugye ezt szemrevételezéssel/ műszerrel gyorsan ki tudja a szakember deríteni.
- Kábel érintkezés hiba: Ha szerencsénk van, akkor csak egy kábel nem csatlakozik megfelelően és egy ügyes kézmozdulattal már meg is javul a kazán.
- Hiba a gázszelepben: A gázszelepek fő szerepe a kazánba történő gázellátás szabályozása, így probléma esetén nem lehet levegőt égetni a víz melegítésére. A gázszelep hibája vezeték- vagy mechanikai hiba következménye lehet.
- Hiba az elektródá(k)ban: A kazánokban egy vagy két elektróda található. Ez egyik a gyújtásért, a másik a lángkép kialakulásának figyeléséért felel. Ha egy elektróda van a kazánba, akkor az látja el mindkét feladatot. Ezen alkatrész kopása, vagy jobb esetben koszolódása is előidézheti ezt a hibát. Hiszen, ha nem tud szikráztatni, vagy a láng kialakulását nem látja megfélően a kosztól, akkor tévesen lekapcsol. Élettartamuk erősen függ a használat gyakoriságától, de 5 éves futás után már elővigyázatosságból érdemes elgondolkodni a cserén. elektródák mellett (amennyiben külön alkatrészként van), érdemes a gyújtótrafóra is ránézni
- Elektronikai hiba: Ha az összes lehetséges hibaforrás ki lett zárva, minden rendben, akkor sajnos jön az legvégső megoldás, a panelcsere. A vezérlőpanel a kazán feldolgozó egysége, jeleket fogad a kazán számos alkatrészétől, ellenőrzi azok működését és biztosítja, hogy az alkatrészek megfelelően működjenek.
Mennyibe kerül a Vaillant kazán F28 hiba javítása?
Ahogy fent is láthatja, rendkívül széles lehet a hibára adott megoldási lehetőség. A pontos októl függ végül. Egy vezérlőpanel sokkal költségesebb, mint ha csak egy lelazult kábelt kell visszahelyezni. Az éves karbantartásokkal sok előre látható hiba megelőzhető, de persze ahogy a kazán idősödik, a legnagyobb körültekintés mellett sem lehet minden hibát előre látni, amit egy avatott szem lát, az javasolja cserére, mielőtt tönkre menne.
Amennyiben alkatrészre van szüksége, akkor a Fó-Ka Plussz Bt. kínálatában megtalálhatja. Igyekszünk a lehető legnagyobb raktárkészlettel rendelkezésre állni, hogy a lehetőségekhez képest a leghamarabb újra üzemelhessen a készülék.
Ha alkatrész beazonosításban kellene segítség, a lenti kis űrlap kitöltésével tudja jelezni, és kollégánk igyekszik mihamarabb kikeresni, vagy keressen minket elérhetőségeink egyikén.